x

Haber Global

'Gencim bir şey olmaz' diyenlere Rusya'dan kötü haber

Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında dönüştürülen özel karantina hastanesinden her kesimi kaygılandıran bir haber geldi. Hastaların yüzde 40'ının 40 yaşından genç olduğunu açıkladı.

31.03.2020 - 09:57

A -

A +

Dünya üzerinde 800 bin vakaya yaklaşan yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19), 37 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Şu ana kadar yapılan açıklamalarda uzmanlar gençlerin kronik hastalığı olmadığı sürece çok fazla risk grubunda olmadığını belirtmişti. Ancak arka arkaya İngiltere'de 18 ve 21 yaşındaki iki gencin ölümü ile nadiren de olsa duyulan çocuk ve bebek ölümleri kafaları karıştırmaya yetti.

Rusya'dan da kritik veriler geldi. Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında dönüştürülen özel koronavirüs karantina hastanesinden her kesimi kaygılandıran bir haber geldi. Hastane Başhekimi Denis Protsenko, durumları ağır olduğu için yapay solunum cihazına bağlanan hastaların yüzde 40'ının 40 yaşından genç olduğunu açıkladı. Böylece virüsün 'yaşlılarda etkili olduğu' haberleri de tartışmalara neden oldu.

Hastanenin reanimasyon ünitesinde şu an 17 hastanın bulunduğu bildirildi. 

Hastaların yaş grubuna göre dağılımı şöyle sıralandı: 

Yüzde 46'sı 35 ila 64 yaş arası. 

Yüzde 33,5'i 18 ila 34 yaş; 

Yüzde 15'i 65 yaşın üzeri. 

Yüzde 5,5 - çocuklar. 

Uzmanlar bu istatistiklerin, hastalığa her yaş grubunda insanın yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

Sıradaki Haber Yükleniyor