x

Haber Global

İran sandık başında... Cumhurbaşkanı Ruhani oyunu kullandı

İran'da 11. Dönem Parlamento seçimleri için sandık başında. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de İran İçişleri Bakanlığı'nda oyunu kullandı.

21.02.2020 - 13:40

A -

A +

İran'da 11. Dönem Meclis Seçimleri ve Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için oy verme süreci ülke genelinde TSİ 07.30'da başladı. Ülkede 290 sandalyenin bulunduğu meclisteki milletvekillerini seçmek için 57 milyon 918 bin seçmen 208 seçim bölgesindeki 55 bin noktada oy kullanıyor.

İran Parlamentosunda 290 sandalyenin sahiplerinin belirleneceği seçimde, genel olarak halkın değişim için beklentisinin düşük olması sebebiyle katılım az olacağı öngörülüyor. İran halkı 11'inci parlamento seçimlerinin yanı sıra Uzman Meclisi için de oy kullanıyor. Tahran başta olmak üzere oy kullanılacak ve milletvekili seçilecek diğer eyaletler arasında Elburz, İlam, Kum ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletleri de bulunuyor.


İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, seçimlere katılımı "dini bir görev" şeklinde niteleyerek, halkı 11. Dönem Meclis Seçimleri için oy kullanmaya çağırdı.

İran devlet televizyonuna göre Hamaney, başkent Tahran'daki İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde kurulan seçim sandığında 11. Dönem Meclis Seçimleri ve Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için oyunu kullandı. 

Hamaney, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Seçimler, ülkenin ulusal çıkarlarının garantisidir. Ulusal çıkarlara önem veren herkes seçimlere katılsın." dedi. 

Son Güncelleme : 21.02.2020 - 14:53
Sıradaki Haber Yükleniyor