x

Haber Global

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus'dan korkutan koronavirüs açıklaması: Süre daralıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün Çin dışında hızla yayılmasının endişe verici olduğunu vurgulayıp "Bu salgını kontrol altında tutmak için süre giderek daralıyor" dedi.

22.02.2020 - 04:46

A -

A +

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin dışında yeni tip koronavirüse yakalananların sayısının artmasının alarm verici olduğunu söyledi.

"SÜRE DARALIYOR..."

Ghebreyesus, Cenevre'de yaptığı açıklamada, "Bu salgını kontrol altında tutmak için süre giderek daralıyor" dedi. Buna rağmen umutlu olduğunu söyleyen yetkili, "Ama bu şansı şimdi kaçırırsak, işte o zaman ciddi bir sorunumuz olur. Günün birinde geriye bakıp bu zaman aralığını kullanmadığımız için pişman olmamalıyız" dedi.

"DURUM ÇOK ENDİŞE VERİCİ"

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, hastalığın ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentiyle bağlantısı olmayanların sayısının giderek arttığını belirterek, İran'da vaka sayısındaki artışa ve Lübnan'da da ilk vakanın tespit edilmesine dikkat çekti. Tedros, "Bütün bu noktalar sıralandığında durum çok endişe verici" dedi.

KREDİTÖR ÜLKELERE YARDIM ÇAĞRISI

Ghebreyesus, kreditör ülkelere de çağrıda bulunarak koronavirüsle mücadele için daha fazla mali yardım talep etti. Tedros'a göre Nisan ayına dek acil önlemler alınması için öngörülen 61,5 milyon doların bugüne dek sadece bir milyon 200 bin doları örgüte gönderildi. Bu para ile sağlık sistemi zayıf ülkelerin olası salgına karşı desteklenmesi planlanıyor.

UZMANLAR VUHAN'DA BİR ARAYA GELECEK

Dünya Sağlık Örgütü çatısı altında uluslararası uzmanlardan oluşan ekip, Cumartesi günü salgının ortaya çıktığı Vuhan'da meslektaşlarıyla bir araya gelecek. Söz konusu ekipte ABD, Almanya, Japonya, Nijerya, Rusya ve Güney Kore'den uzmanlar bulunuyor. Ekip geçen hafta sonundan bu yana Çin'de temaslarda bulunuyor.

Son Güncelleme : 22.02.2020 - 15:45
Sıradaki Haber Yükleniyor