x

Haber Global

Almanya'daki saldırıda diplomatik skandal! Büyükelçi Aydın isyan etti

Almanya'nın Hanau kentinde 5'i Türk 9 kişinin hayatını kaybettiği ırkçı saldırı sonrası büyük bir diplomatik skandal yaşandı. Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier'in Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'a randevu vermediği ortaya çıktı

21.02.2020 - 09:54

A -

A +

Frankfurt'un 25 kilometre batısında yer alan Hanau şehri, önceki gece iki nargile kafeye düzenlenen saldırıyla sarsıldı.

Tobias Rathjen adlı saldırganın iki nargileye kafeye düzenlediği silahlı saldırı sonucu dördü Türk, dokuz kişi hayatını kaybetmişti. 43 yaşındaki katliamcı, daha sonra evine gidip, 72 yaşındaki annesini öldürmüş ve ardından intihar etmişti. 

TAZİYE EVİNDE ORTAYA ÇIKTI 

Sözcü gazetesinin haberine göre, Almanya'yı dehşete düşüren saldırı sonrası Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Hanau kentine giderek, bölgedeki Türklerle görüştü. Bir cenaze evine yaptığı ziyarette de Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Milletvekili İsmail Tipi ile karşılaştı. 

Bu karşılaşma sırasında Büyükelçi Aydın'ın göreve geldiğinden bu yana çeşitli eyalet başbakanları ile görüştüğü fakat Hanau'nun bağlı olduğu Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier'den randevu alamadığı ortaya çıktı.

BÜYÜKELÇİ SİTEM ETTİ

Büyükelçi Aydın bu şikayetini dile getirince, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisinde siyaset yapan Türk kökenli milletvekili İsmail Tipi "Ne zaman başvurdunuz efendim" diye sordu 

Bunun üzerine Büyükelçi Aydın, "İki kere başvurdum. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin büyükelçisiyim. Bütün eyaletler randevu veriyor, seninki vermedi" diyerek sitem etti ve taziye yerinden ayrıldı.

"Maalesef Almanya'da ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde son yıllarda Türklere yabancılara ve Müslümanlara yönelik saldırıların giderek arttığını büyük bir esefle, endişeyle yakından izliyoruz. Rakamlar bu tür saldırıların giderek arttığını göstermektedir" diyen Büyükelçi Aydın açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Biz Alman topluluğunun büyük bir çoğunluğunun her şeye rağmen bizlerle dayanışma içerisinde olduğunu varsayıyoruz. Tabii her ne kadar bu saldırı ilk gelen bilgilere göre bireysel gözükse de bu ideoloji maalesef bu hastalıklı ideolojiyi takip eden, benimseyen, Almanya'da şiddet eğilimli grupların örgütlerin, hücrelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha geçen hafta Cuma günü biliyorsunuz. Almanya'da 13-12 kişilik bir potansiyel terör hücresi polis tarafından ifşa edildi. Bunlar camilerimize karşı, kuruluşlarımıza karşı eylem hazırlığı içerisindelerdi. Yine daha 9 Ekim'de Halle kentinde bir Sinagog'a saldırı düzenlendi. Orada da 2 insanı katlettiler. Ondan önce yine Hessen eyaletinde, bu bölgeye 2 Haziran'da Kassel valisini, Sayın Dübek'i yine bu hastalıklı ideolojinin yanlıları katlettiler. Dediğim gibi aşırı sağ ve radikal saldırganlığa terör eylemlerine karşı alman toplumunun alman makamlarının, tabi bizlerin çok daha uyanık duyarlı ve dayanışma içerisinde olmamız büyük önem taşımaktadır. Bu olayların bir an önce önüne geçilmesini bekliyoruz. Sadece açıklamalar ve sözlerle değil, eylemlerle alınacak fiili tedbirlerle bu tür saldırıları gerçekleştirme potansiyeli taşıyan çevrelere karşı hukuk devleti çerçevesi içinde her türlü tedbirlerin alınmasını bekliyoruz" 

Almanya'daki Türklerin haklarının aranmaya devam edeceğini sözlerine ekleyen Büyükelçi Aydın, "Biz Türkiye olarak buradaki insanlarımızın haklarını hukukunu, çıkarlarını en güçlü şekilde savunmaya dillendirmeye devam edeceğiz. Türkiye hükümetiyle, milletiyle, bütün kuruluşlarıyla buradaki insanlarımızın yanında olmaya devam edecek. Biz de bu soruşturmayı yakından takip edeceğiz ve biraz önce de söylediğim gibi bu tür olayların tekrarının önlenmesi için de alman güvenlik bakanlarının gerekli tedbirleri süratle almaları, Alman toplumunun Almanya'daki Türkler, yabancılar Müslümanlar konusunda ön yargıları bir tarafa bırakarak daha duyarlı hareket etmelerini, Alman siyasetinin bu konularda daha fazla çalışma yapıp sizlerle de birlikte nelerin yapılabileceği konusunda buradaki Türk toplumun temsilcileriyle de yakından istişare etmesi büyük önem taşımaktadır. Artık bugün sözün bittiği noktadayız. Bundan sonraki süreci hep birlikte yakından izleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme : 21.02.2020 - 14:45
Sıradaki Haber Yükleniyor