x

Haber Global

7 Arap ülkesinde bayram namazı kılınmayacak

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Sudan, Mısır, Yemen ve Moritanya koronavirüs salgını nedeniyle bayram namazını askıya aldı.

23.05.2020 - 02:35

A -

A +

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Katar ve Yemen, pazar gününü bayramın ilk günü olarak ilan etti.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan resmi televizyonu İslami İşler Bakanı Abdullatif Al eş-Şeyh'in koronavirüs nedeniyle bu yıl bayram namazlarının mescit ve açık alanlarda kılınmayacağı talimatı verdiğini duyurdu. 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ 

Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti İnformasyon Ofisi, bayram günleri süresinde mescitlerin kapalı kalacağını, ülkenin resmi fetva merkezi şartlarına uygun şekilde evlerde bayram namazı kılınabileceği yönünde fetva verdiği belirtildi.

KATAR

Katar'da da koronavirüs nedeniyle mescitlerin kapalı tutulacağı ve cemaatle namazların kılınmayacağı ilan edildi.

SUDAN

Bayram hilali için bugün gözlem yapılacağı belirtilen Sudan'da da mescit ve meydanların bayram namazı için kapalı tutulacağı verilen benzeri bir fetvayla evlerde bayram namazının kılınabileceği ifade edildi.

MISIR

Mısır Vakıflar Bakanlığı açıklamasında mescitlerin içinde ve dışında bayram namazlarının kılınmasına izin verilmeyeceği kaydedildi.

YEMEN

Yemen'in geçici başkenti Aden'deki mescitlerden sorumlu heyet yetkilileri tarafından yapılan duyuruda, koronavirüs nedeniyle bayram günlerinde mescitlerin kapalı tutulmaya devam edileceği aktarıldı.

MORİTANYA 

Moritanya İslami İşler Bakanlığı yaptığı açıklamada, alimlerle yapılan istişareler sonucunda bayram namazının askıya alındığını ilan etti.

Son Güncelleme : 23.05.2020 - 10:44
Sıradaki Haber Yükleniyor